Ako by vyzeral svet, keby sme nemali mená? Museli by sme každého, koho by sme chceli osloviť, dobehnúť a zaklopať mu na rameno? Alebo by sme museli limitovať počet osôb žijúcich v komunite na číslo, ktoré by ešte umožňovalo spoľahlivú identifikáciu jednotlivých členov? A čo by sa stalo s našimi osobnosťami, keby sme nemali mená? S našou hodnotou v spoločnosti?

 

Funkciou mena je občianskoprávna identifikácia jedinca niečím oveľa jednoduchším, než je popis a charakteristika osoby a jej pôvodu. Je to to prvé, čo o sebe z osobných vecí prezradíme. Je to spôsob našej existencie v papierovom svete. Meno je súčasťou našej osobnosti a niektoré kultúry o tom boli také presvedčené, že ľudí pomenovávali až v dospelosti podľa toho, akú osobnosť mali. Niektorí z nás so svojím menom súznia, niektorí by aj menili a niektorí zmenu podstúpia, možno preto, že ich rodičia stratili rozum, keď ich pomenovali Heliodor, Perpetua, Rolex či Bendegúz.

Kalendár mien

 

Možno preto, že sme si svoje vlastné rodné meno vybrať nemohli, je pre nás výber mien pre našich potomkov vždy veľkou udalosťou. Ministerstvo vnútra na svojej webovej stránke každoročne uverejňuje hitparádu krstných mien a pomáha tak ovplyvňovat rozhodnutia budúcich rodičov, ako aj osudy ešte nenarodených detí.

A pretože nie šaty, ale meno robí človeka, majú mená svoje vlastné sviatky, obľúbené meniny. Hovorí sa, že priemerný človek si dokáže zapamätať až 5 000 tvárí, ale koľko si dokážeme zapamätať mien? Patríte k tým, ktorí hovoria, že na mená nemajú pamäť alebo k tým, čo spoľahlivo vytiahnu z päty mená, dáta i miesta narodenia celého telefónneho zoznamu? Ak vás zaujíma, ako by ste v súťaži pamäte dopadli vy, môžete sa nechať preskúšať na pamäťových olympiádach. Súťažiaci sú tam schopní zapamätať si aj 186 mien za 15 minút!

 

Aby sme si však našu drahocennú pamäťovú kapacitu šetrili na podstatné veci, vymysleli sa menné kalendáre. A v nich sme my, vydavateľstvo Helma365, majstri. Kalendárov mien máme v ponuke hneď tri druhy. Nástenné, stolové a virtuálne, na stiahnutie. U nástenných by ste možno mená nečakali, my ich ale máme radi a vieme, že sú obľúbené aj u vás, našich zákazníkov. Oceňujete najmä spojenie estetickej a praktickej funkcie kalendára. 

 

Stolové kalendáre s kalendárom mien sú stálicou na našom trhu a svojim spôsobom aj trochu unikátom. Snáď nikde vo svete sa tento formát kalendára neteší takej popularite, ako u nás. Alebo vo vašej domácnosti či v kancelárii snáď stolový kalendár nie je? Dnes možno za väčšinou prianí k meninám, ktoré rozošlete, či obdržíte, stoja sociálne siete. Ale nie je krásne, keď vám príde blahoželanie od blízkeho človeka vďaka tomu, že si vaše meno prečítal ráno v kalendári? 

 

No akeď už sme pri tej virtuálnej realite, ani my sa jej samozrejme nebránime a vyrobili sme pre vás kalendár mien na stiahnutie. Všetko podstatné tak môžete mať poruke nielen na papieri, ale aj online